Топ производи
Производители
Е-информатор

Калциум и магнезиум 300/150 мг 30 гел капсули

Калциумот и магнезиумот се основни минерали кои се присутни во организмот во огромни количини. Калциумот сочинува 1,5 до 2% од телесната тежина.
Производител: SWANSON

Нарачки на телефон: (+389)(2)2403311
£446.67

Најголемиот процент од калциумот во организмот е лоциран во коските и забите. Тој е од витална важност и помага во растот и развојот на коските и има многу важна улога во многу од ензимските процеси во телото. Овој минерал исто така е потребен како помошно средство за мускулните контракции, згрутчувањето на крвта и регулацијата на срцевите отчукувања. Калциумот е присутен во различни видови храна како што се: млеко и млечни производи, ореви, лешници, соја, целер, спанаќ и др.

Магнезиумот е есенцијален минерал кој е потребен на секоја клетка во човековото тело. Овој минерал помага во забавување на стареењето, при нормализирање на холестеролот во крвта, ја помага срцевата работа. Неопходен е за цврсти правилно развиен коскен систем, помага во подобрување на функциите на мускулите и нервите. Воедно, калциумот и магнезиумот претставуваат природен седатив и помагаат во надминување на стресот и депресијата, намалениот апетит и слично.

Употреба: Како додаток во исхраната, се земаат 2 софтгел днево.

Да не се надминува препорачаната дневна доза. Додатокот во исхрана не треба да се користи како замена за разновидна исхрана. Да се чува подалеку од дофат на деца. 

Тагови
Корисните кои го нарачаа овој производ истотака нарачаа

Л-Карнитин 500 мг 30 таблети

Л-карнитинот е аминокиселина која во висока концентрација е присутна во мускулното ткиво. Тој е присутен во органското црвено месо и месните преработки, како и во млекото и млечните производи.
760,00 ден.

Семки од грозје, зелен чај и кора од бел бор 60 капсули

Овој производ преставува комбинација од семки од грозје, зелен чај и кора од бел бор кој претставува многу силен антиоксиданс.
836,19 ден.