Топ производи
Производители
Е-информатор
Предходни Производи

Папаја 50 мг 300 таблети

Папајата (Carica Papaya) е вид на тропско овошје со жолто-портокалова боја кое расте во гроздови.
Производител: SWANSON
$899.00

Нарачки на телефон: (+389)(2)2403311

Папајата има пријатен сладок вкус и изобилува со растителни влакна, витамини и минерали - витамин А (бета каротен), Ц, Е, витамини од Б групата- Б2 и фолна киселина, калциум, магнезиум, калиум и др., како и многу важен ензим наречен папаин кој ги разградува комплексните протеини до едноставни аминокиселини кои лесно се апсорбираат во организмот. 

Ова извонредно јужно овошје традиционално се користело кај јужноамериканските народи за стимулирање на варењето и апсорпција на храната во организмот, како лаксатив, заради способноста да ги сврзе токсините во тенкото црево и побрзо да ги исфрли од организмот и како помошно средство за сите видови на стомачни тегоби. 

Употреба: Како додаток во исхраната, се земаат 2 таблети пред секој оброк. 

Да не се надминува препорачаната дневна доза. Додатокот во исхрана не треба да се користи како замена за разновидна исхрана. Да се чува подалеку од дофат на деца. 

Тагови