Топ производи
Производители
Е-информатор
Предходни Производи

Селен 100 мкг 200 капсули

Селенот е минерал и спаѓа во групата на антиоксиданси. Во човечкото тело најмногу е присутен во црниот дроб и бубрезите, панкреасот и тестисите кај мажите.
Производител: SWANSON
0,00 ден.

Нарачки на телефон: (+389)(2)2403311

Селенот е минерал и спаѓа во групата на антиоксиданси. Тој е присутен во многу видови на храна како што се: морски школку, јастог, туна, остриги, говедско, мисиркино и пиешко месо, ориз, лук, пченка, зрна од соја, семки од сончоглед и бразилски ореви кои се најбогатиот извор на селен и се препорачуваат само во мали количини. Во човечкото тело најмногу е присутен во црниот дроб и бубрезите, панкреасот и тестисите кај мажите. 

Селенот покажува позитивни ефекти кај разни забоолувања, туморозни состојби, стерилитет како и при детоксификација на телото од хронична изложеност на радијација, хемотерапија, токсични метали и хемикалии. Активно учествува во зајакнување на функцијата на имунолошкиот систем и ја поддржува функцијата на тироидната жлезда. 

Помага:

- За подобрување на имунитетот;

- Кај разни инфекции;

- Кај проблеми со стерилитет кај мажи и жени;

- Кај туморозни состојби;

- Кај бенигна хиперплазија на простата;

- За одржување на здрава коса, кожа и подмладување на организмот. 

Употреба: Се зема 1 капсула дневно со вода и храна.

Да не се надминува препорачаната дневна доза. Додатокот во исхрана не треба да се користи како замена за разновидна исхрана. Да се чува подалеку од дофат на деца.  

Тагови
Корисните кои го нарачаа овој производ истотака нарачаа

Л-Карнитин 500 мг 30 таблети

Л-карнитинот е аминокиселина која во висока концентрација е присутна во мускулното ткиво. Тој е присутен во органското црвено месо и месните преработки, како и во млекото и млечните производи.
0,00 ден.