Топ производи
Производители
Е-информатор
Предходни Производи

Спирулина 500 мг 180 таблети

Производител: SWANSON
$1,227.62

Нарачки на телефон: (+389)(2)2403311

Спирулина (Arthospira platensis) е сино-зелена микроалга која живее во океаните и алкалните езера во Африка, Мексико и Јужна Америка. 

Спирулината во својот состав содржи вкупно 18 аминокиселини од кои 8 се есенцијални, т.е. човековиот организам не може сам да ги произведе и затоа треба да се внесуваат со диететски додатоци. 

Спирулината изобилува и со витамини: Б12, Б6, Б2, Б3, фолна киселина, витамин Е, бета каротен (витамин А), хлорофил, минерали и микроелементи- калциум, железо, селен, цинк, магнезиум, фосфор и јод, натриум, калиум, бакар, манган, нуклеинска киселина, ферменти и есенцијални масни киселини. 

Спирулината е особено богата со витамин Б12 и железо. 

Помага:

- За подобрување на имунитетот;

- Кај проблеми со дигестивниот тракт;

- За одржување на функцијата на црниот дроб и намалување на маснотиите;

- За подобрување на енергетските потреби кај спортистите;

- Кај млади во раст и развој:

- Во диететски цели;

- За детоксификација на организмот;

- За подобрување на метаболизмот;

- За подобрување на еластичноста на кожата, косата и ноктите;

- За одржување на виталноста на организмот.

Употреба:

Се употребува како додаток во исхраната, се зема 3 пати по 2 таблети со вода пред јадење. 

Да не се надминува препорачаната дневна доза. Додатокот во исхрана не треба да се користи како замена за разновидна исхрана. Да се чува подалеку од дофат на деца. 

Тагови