Топ производи
Производители
Е-информатор

Масло од семки од тиква 1000 мг 100 гел капсули

Производител: SWANSON
1.034,29 ден.

Нарачки на телефон: (+389)(2)2403311

Тиквата е едногодишно растение кое се одгледува во топлите краеви на светот. Се користи во исхраната и изработка на одредени препарати.

Благотворното дејство на семките од тиква се должи на присуството на многу витамини, минерали, ензими, разни пектини, каротен, протеини, фитостероли, незаситени масни киселини (Омега-3 и 6), фолна киселина, витамин Е и други. Од богатиот состав на семките од тиква го издвојуваме присуството на витамините од групата Б (Б2, Б3, Б6, Б15, фолна киселина и ниацинот), минералите цинк, железо, манган, фосфор, магнезиум, бакар.

Поради богатиот состав и својства овој производ помага кај проблеми со простатата, уринарни инфекции, зголемени маснотии, артритични промени, проблеми со срцево-садовите заболувања, кај шеќерна болест, при појава на глисти во дигестивниот тракт (пантличара), промени на кожата, изгореници и испукана кожа.

Досегашните искуства во користењето на семките од тиква зборуваат дека во комбинација со назабената палма одлично делуваат кај проблемите со зголемена простата.

Помага:

- При проблеми со простатата;

- Кај уринарни инфекции;

- Кај зголемени маснотии;

- Кај проблеми со срцево-садови заболувања;

- За подобрување на имунитетот;

- Кај проблеми со дигестивниот тракт (глисти, пантличара);

- Кај разни промени на кожата;

- За подмладување на организмот и заштита на црниот дроб.

Употреба: Како додаток во исхраната, се зема 1-2 софтгел дневно. Да не се надминува препорачаната дневна доза. Додатокот во исхрана не треба да се користи како замена за разновидна исхрана. Да се чува подалеку од дофат на деца.

Тагови